Rozpad małżeństwa zawartego jako sakrament przed ołtarzem ma głęboki wymiar emocjonalny, związany przede wszystkim z aspektem religijnym (sprzeniewierzenie się przysiędze składanej przed Bogiem i świadkami). Wiele par podejmuje taką decyzję jako ostateczność, rozpoczynając wcześniej rozmaite próby załagodzenia konfliktu i wyjaśnienia nieporozumień. Motorem do tego, aby uratować związek, są również dzieci. Rozwód, zwłaszcza kościelny, to nadal dla sporej grupy społeczeństwa powód do wstydu i ostracyzmu. Takie podejście jest dostrzegalne w małych miejscowościach, gdzie kwestie religijne nadal bardzo mocno wpływają na poglądy i sposób postępowania.
Mnóstwo osób, zarówno z powodu presji otoczenia, jak i własnych chęci, próbuje ratować małżeństwo, stosując różne sposoby. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest zapisanie się na terapię. W spotkaniu z terapeutą mogą uczestniczyć zarówno mąż z żoną, jak i tylko jedno z nich. Osoby wierzące biorą też udział w spotkaniach i rekolekcjach dla związków mających rozmaite problemy. Jeśli powyższe środki okażą się niewystarczające lub też zachodzą inne sytuacje, rozwód kościelny jest koniecznością.
Procedura unieważnienia lub zakończenia małżeństwa zawartego przed ołtarzem jest bardziej skomplikowana niż rozwiązanie związku zawartego w Urzędzie Stanu Cywilnego. W obu przypadkach jednak warto zapewnić sobie pomoc prawnika. Takie wsparcie jest ważne, gdyż pozwala znacząco przyspieszyć cały proces. Adwokat jest w stanie opracować odpowiednie dokumenty, zgodne z obowiązującym prawem kanonicznym, zadba też o ich terminowe złożenie. To duże ułatwienie, zwłaszcza że osoba prywatna, niemająca na co dzień dostępu do instytucji kościelnych, nie zawsze może podjąć się takich czynności we własnym zakresie.
Wiele par zastanawia się, jakie koszty muszą ponieść, by uzyskać potrzebne zaświadczenie. O kwestie finansowania poszczególnych etapów warto również zapytać prawnika. Należy pamiętać, że sądy kanoniczne działają regionalnie i w taki też sposób ustalają ceny za swoje świadczenia. Adwokat może wskazać całościową opłatę, jaką strony powinny uiścić za rozwód kościelny oraz cennik za swoje usługi w jednym, opracowanym na wniosek klienta zestawieniu. Takie rozliczenie przedstawia na swojej stronie Kancelaria Kanoniczna Dawid Niemczycki.
Firmy według kategorii
Finanse i ubezpieczenia - wykaz
Meble i ozdoby do Twojego wnętrza
Usługi z zakresu mediów i badania rynku
Rejestr usług i urządzeń elektronicznych i AGD
Zakupy, kultura i rozrywka - baza punktów
Katalog produktów i usług dla każdego
Usługi remontowo-budowlane
Baza gastronomii i produktów spożywczych
Rejestr usług dla zdrowia i urody
Obrót i zarządzanie nieruchomościami - katalog usług
Atrakcje turystyczne i noclegi
Opieka i zabawa - wykaz produktów dla dzieci
Baza organizacji i stowarzyszeń
Transport dla Ciebie i firmy
Rejestr sklepów z odzieżą i obuwiem
Hodowla i rolnictwo
Baza kursów i szkoleń